kuchenne opowieści, minimalizm, slowlife

LISTA 10 MOICH MAŁYCH DZIWACTW

LISTA 10 MOICH MAŁYCH DZIWACTW

Zainspirowana postem Doroty (klik) wrzucam swoją listę 10 małych lub całkiem sporych dziwactw. Wydaje mi się, że jeśli ktoś nie zna mnie blisko, myśli sobie, że jestem zwyczajną, miłą dziewczyną (czy w wieku 28 lat jestem jeszcze dziewczyną czy już kobietą? czuję się bardziej dziewczyną, zdecydowanie!). Ci jednak, którzy poznali mnie bliżej, wiedzą, że jest ze mnie czasem niezły freak.

Niewiele mam lęków lub fobii, niestraszne są mi przesądy ale za to masę dziwacznych przyzwyczajeń. Sama uwielbiam podczytywać takie posty i myśleć sobie „o, to zupełnie tak jak ja!” albo „no nie, nie pomyślałabym o tym„. Z Dorotą łączy mnie zdecydowanie punkt Czytam książki do końca, nawet gdy są strasznie nudne. Aktywnie prowadzę na moim profilu na Lubimy Czytać swoją biblioteczkę i zawsze staram się mieć przynajmniej te 52 książki rocznie. W końcu bycie absolwentką dwóch filologii i niedoszłym doktorantem literatury komparatystycznej do czegoś zobowiązuje, prawda? ;)

Nie chcę być skazana wyłącznie na treści w Internecie, które i tak masowo konsumuję w związku z pracą. Niedoczytanie zdarza mi się bardzo rzadko, ale do tej pory mam wyrzuty sumienia że od trzech miesięcy nie jestem w stanie przebrnąć przez książkę guru minimalistów, Francine Jay, The Joy of Less, A Minimalist Living Guide: How to Declutter, Organize, and Simplify Your Life. Zdecydowanie bardziej polecam nasze Chcieć mniej! No, to jedziemy.

Nie znoszę oglądać/czytać czegoś po raz kolejny.

Kiedyś doprowadzało mnie to do szału w najlepszym z mężów. Jak on mógł oglądać ten sam odcinek serialu po kilka razy, nawet, jeśli jest bardzo śmieszny? Aaa. Wychodzę z założenia, że jesteśmy tak zasypywani treściami i tyle jest do przeczytania i obejrzenia, że na przykład film, chociaż dostaje ode mnie 8 czy 9 w skali 1-10 i oglądałam go z przyjemnością i tak za nic nie będę chciała go włączyć ponownie. Nie wiem, czemu tak jest. Tak samo jest z książkami – pochłaniam je szybko i zabieram się za następne. Podobnie z filmami na YT. Oglądam na w miarę na bieżąco kilka kanałów (GMM, Smosh Games czy Screen Junkies), ale nie wracam nawet do tych najśmieszniejszych czy poruszających. Często mam tak na różnego rodzaju imprezach – ludzie mówią zobacz, tu jest taki filmik na YT – tyle, że ja ten filmik znam od miesiąca i nie chcę go znowu oglądać!

LISTA 10 MOICH MAŁYCH DZIWACTW

Jestem jedyną znaną mi osobą, której bardzo podobał się BvS Świt Sprawiedliwości :(

Niestety! Ciągle mnie to po trochu męczy w środku. Jako wielka fanka postaci z uniwersum komiksowego DC nie mogę zrozumieć, czemu ludzie tak źle podeszli do tego filmu. Reżyser Zach Snyder zrobił widowiskowy, melancholijny film o boskości, odpowiedzialności i tym, co znaczy być superbohaterem, lub, jak teraz nazywa się takie jednostki, meta-człowiekiem. Lubię sobie powtarzać, że to po prostu jak z dobrą literaturą – Internet zalewają peany na temat beletrystycznych gniotów, a mało kto pochyla się nad klasykami, bo zwyczajnie ich nie rozumie. Niestety znajomi i przyjaciele nie podzielają mojego entuzjazmu i wykorzystują każdą okazję, żeby rzucić kąśliwą uwagę w stylu w przeciwieństwie do BvS, prawda Karo? Ale co tam, wierzę w Batflecka i w nową Wonder Woman, moją ulubioną bohaterkę i w jej solowy film.

Kompletnie nie zwracam uwagi na szczegóły

… które nazywam sobie w głowie pierdołami. O co znowu zawsze mamy w domu lekkie starcia i mnóstwo dyskusji. Mała plamka? Eee tam, przecież tylko ty ją widzisz. Zarysowanie? Jakie zarysowanie? Czepiasz się. To cała ja. Pomaga mi to nie oszaleć, ale z drugiej strony jest czasem bardzo upierdliwe dla otoczenia. Żadna ze mnie perfekcjonistka niestety. Nie jest to modne, ale nie muszę mieć szczegółowego planu ani zawracać sobie głowy drobnostkami. Co z tego wynika? Później stresuję się, że coś nie idzie zgodnie z planem, bo plan nie był szczegółówy. Z plusów czyni mnie to mistrzem improwizacji, chociaż przy okazji mocno stresuje.

Jestem wyjątkowo dziwną mieszanką introwertyka i ekstrawertyka

Objawia się to dwutorowo. Zwłaszcza zawodowo i wśród obcych (tutaj jest to może nieco lepiej widoczne niż w przypadku znajomych) dostaję zawsze feedback że zarażam pozytywną energią, jestem bardzo pozytywna, uśmiechnięta, ludzie mnie lubią, a ja lubię ludzi. Lubię z nimi pracować, przebywać, słuchać. DO PEWNEGO MOMENTU. Później zdecydowanie zaczynam tęsknić za domem, robić się senna i zirytowana i ciągnąć najlepszego z mężów za rękaw, albo przysypiać gdzieś w kącie na kanapie. Dlatego nie lubię dużych firmowych/branżowych imprez, ale na planszówki i wino z naszymi kochanymi sąsiadami (A&K, pozdrawiam was najserdeczniej kochani) chętnie się umówię zawsze. Od innych odpoczywam w swoim domu, z drugą połową i prosiakami i nie lubię, kiedy ktoś próbuje tą granicę naruszać. Szczególnie mocno odchorowuję toksycznych ludzi – zwłaszcza „koleżanki” stosujące zaawansowaną metodę attention whoring. Nie mam pomysłu, jak to przetłumaczyć, ale myślę, że określenie samo siebie wyjaśnia.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

LISTA 10 MOICH MAŁYCH DZIWACTW

Nie jestem fanką przesądów, tradycji i „bo tak wypada”…

… i bardzo łatwo można mnie do siebie w ten sposób zrazić. Pewnie za łatwo. Kiedy słyszę jedno z trójcy tych stwierdzeń „ale co sobie ludzie pomyślą?”, „nie wiem czy to wypada” albo „tak się zawsze robiło i ludzie jakoś żyli” dostaję przysłowiowej piany. Zawsze mam ochotę być wtedy niemiła. Pewnie dlatego nie da się mną w żaden sposób sterować ani wpływać. Przytoczę krótką, prawdziwą historię. Dostaliśmy zaproszenie na wesele i ślub od pary, która od 1,5 roku miała już ślub cywilny. Na pytanie, po co im kolejny, po długim wahaniu odpowiedzieli szczerze, że rodzice dziewczyny, konserwatywni mieszkańcy wsi, nie uznają ślubu cywilnego i cytując, obrażają mojego męża i traktują go bez szacunku. Aż się we mnie zagotowało. Dziewczyna, zamiast chronić swoją rodzinę i swoje małżeństwo, zgodziła się na coś, czego wcale nie chciała i w co nie wierzyła, żeby rodzice byli zadowoleni. Byliśmy na chwilę na tej uroczystości i jak na dłoni było widać nastrój „państwa młodych” – impreza była wyjątkowo nieudana i po prostu smutna. Niestety dla siebie nikt nie ma prawa mówić mi co i jak robić. Wyjątkiem jest moja druga połowa, do tego instruktorzy na zajęciach i lekarze. Reszta, zwłaszcza upierdliwa część rodziny może być pewna, że zaczynając rozmowę w tej sposób nie zrobię czegoś, lub zrobię to totalnie na odwrót.

Boję się klaunów…

Nie wymaga komentarza, prawda? Nie jestem strachliwa i brzydliwa, ale klauni, dzięki jakiemuś horrorowi, który obejrzałam przypadkiem jako dziecko kojarzą mi się bardzo źle, nigdy dobrotliwie. Brr! Na samą myśl o klaunie skręca mi się coś w brzuchu. Dodajmy do tego laleczkę Chucky. Aaa!

…i trochę robotów i automatonów

To akurat wzięło się z czasów studiów. Jestem ogromną fanką XIX-wiecznej literatury (to się chyba kwalifikuje jako osobny punkt do dziwactw, prawda? Zaraz dopiszę) i z zapałem chodziłam na wszystkie kursy związane z tym tematem. Ba, byłam jedną z nielicznych osób która zazwyczaj miała przeczytane książki i teksty dodatkowe, bo szalenie ją to interesowała.

Wiąże się z tym śmieszne wspomnienie – w naszej cudownie zabawnej grupie komparatystycznej na drugim kierunku (eksperymentalny program i bardzo wysoki próg punktowy) było nas trochę za mało i na większość zajęć dołączano nas do zwykłej polonistyki. Kiedy okazało się, że praktycznie cała grupa uwielbia czytać i dyskutować, prowadzący zaczęli zabiegać o prowadzenie zajęć i kursów dla nas, a pozostała część studentów miała zazwyczaj nie lada problem do zgryzienia.

Jednym z kursów, który uwielbiałam a na który większość ludzi zapisało się dla 8 cennych punktów ECTS na anglistyce była Powieść gotycka. Profesor Wiśniewski, który uwielbiał dyskutować zawsze sprawdzał, czy powieść była przeczytana, a zazwyczaj książki z kursu miały po kilkaset stron. Jedne z zajęć poświęcone m.in zjawisku zwanym ucanny (tutaj polskie tłumaczenie na wiki), czyli niesamowitości, znanym nie tylko w literaturze, ale też w kultroznawstwie, psychologii i robotyce.

Po przeczytaniu Piaskuna E.T.A Hoffmana, krótkiego i pozornie mało strasznego opowiadania długo nie mogłam pozbyć się uczucia grozy i włosków stających dęba. Jeśli zjawisko wydaje się wam interesujące, więcej można poczytać o nim tutaj po polsku. Swoją przystępną wersję omówienia zjawiska przygotował niedawno duet z Good Mythical Morning (klik). Piaskun to dowód, że niedopowiedzenia mogą być bardziej przerażające niż nowoczesne horrory, które straszą bardziej efektami wizualnymi niż czymkolwiek innym. Takie uczucie powoduje m.in wrażenie, że wszędzie widzimy ten sam numer. Nie mieliście tak nigdy, że podjeżdża wam tramwaj 22, mijacie autobus 122, a zegar kilkukrotnie w ciągu dnia pokazuje 22 minuty po pełnej godzinie, kiedy na niego patrzycie? To właśnie poczucie niesamowitości.

LISTA 10 MOICH MAŁYCH DZIWACTW

Uważam, że XIX wiek to najlepsza literatura na świecie

…I strasznie smuci mnie, że jedyne, co się pojawia na większości blogów poświęconej tematyce książkowej to gnioty obyczajowo-romantyczne podesłane akurat przez wydawnictwo za darmoszkę. Sama często czytam fantastykę różnych lotów, ale nie oceniam jej wysoko i się nie zachwycam. Taka jestem surowa (haha).

Czytałam kilka pozycji nominowanych do książki roku na lubimy czytać i autentycznie chciało mi się płakać. Czytelnicy nominowali gnioty, schematyczne i do bólu nieznośne tytuły. O ile rozumiem i podzielam zachwyty nad takim Brandonem Sandersonem, czy mistrzami skandynawskich kryminałów, to popularność chociażby książki roku 2015 w kategorii fantastyka, fantasy sprawia, że jest mi smutno.

Ta część mnie, która kocha dobre książki ma ochotę powiedzieć: ludzie, przeczytajcie sobie dobrego Dickensa czy Dostojewskiego, Prusa, czy wstrząsającą O czym się nie mówi Zapolskiej. Przysięgam, jeśli spotkam w metrze kogoś, kto będzie czytał klasykę to chyba go uściskam. No, ale w myśl zasady lepiej czytać słabe książki niż żadne nie mówię nic.

Nie znoszę nieściętego jajka, w szczególności białka

Proste i niestety uciążliwe. Moje jajecznice są zawsze mocno przyrumienione i chrupiące, aż miło. Mąż się przyzwyczaił, ale goście czasami są mocno zdziwieni. Nie wiem czemu, w końcu ratuję ich przed niechybną salmonellą i należy mi się za to medal, prawda?

Noszę czapkę we wrześniu

Niestety czasy kiedy ściągałam nakrycie głowy, kiedy tylko widok mamy stojącej groźnie w oknie znikał odeszły do lamusa. Żeby ratować zatoki paraduję w cienkiej czapce wtedy, kiedy co bardziej zahartowani noszą jeszcze krótkie spodenki. Zdrowie ważniejsze, ale czasami wygląda to śmiesznie – dzień jest pozornie ciepły, a Karo do okularów przeciwsłonecznych zakłada czapkę.

Dajcie znać, jakie są wasze dziwne/nietypowe zachowania w komentarzach! Czy ktoś w ogóle dobrnął do końca tej listy? ;)

 112 thoughts on “LISTA 10 MOICH MAŁYCH DZIWACTW”

 • hello!,I like your writing very a lot! share we keep in touch more approximately your article on AOL? I require a specialist on this area to unravel my problem. May be that is you! Having a look ahead to look you.

 • I wish to point out my gratitude for your generosity supporting people that need help with this important subject matter. Your personal commitment to passing the solution all over had been exceedingly valuable and has made workers much like me to realize their pursuits. Your entire important advice means so much a person like me and extremely more to my office colleagues. Many thanks; from all of us.

 • I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite sure I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 • I precisely desired to say thanks yet again. I am not sure what I would have created in the absence of these basics documented by you concerning such subject matter. It actually was a very hard setting in my view, but seeing the very specialized form you handled it made me to cry for gladness. Now i am grateful for the help as well as believe you find out what a powerful job you happen to be accomplishing instructing some other people through the use of your web page. More than likely you haven’t met any of us.

 • I actually wanted to send a simple note to be able to say thanks to you for all the lovely facts you are sharing on this site. My time-consuming internet investigation has at the end been rewarded with reputable facts to exchange with my neighbours. I ‚d repeat that we readers actually are very lucky to exist in a notable place with many marvellous professionals with helpful solutions. I feel really lucky to have come across the webpage and look forward to plenty of more brilliant minutes reading here. Thank you once more for a lot of things.

 • Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 • Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 • I truly wanted to send a quick message so as to appreciate you for these precious advice you are posting on this site. My time-consuming internet research has finally been honored with awesome tips to share with my good friends. I would believe that we visitors actually are undeniably lucky to live in a decent place with many perfect individuals with interesting strategies. I feel very much grateful to have seen your entire webpage and look forward to some more enjoyable moments reading here. Thank you once again for everything.

 • you’re in point of fact a just right webmaster. The site loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve done a magnificent job on this matter!

 • A person necessarily lend a hand to make severely posts I would state. This is the very first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the analysis you made to create this particular post amazing. Fantastic task!

 • wonderful points altogether, you just won a emblem new reader. What may you suggest in regards to your submit that you just made some days in the past? Any positive?

 • It¡¦s actually a cool and helpful piece of information. I¡¦m satisfied that you shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 • I precisely needed to thank you very much once more. I do not know what I might have carried out in the absence of the entire creative ideas discussed by you on such subject matter. Certainly was a very challenging crisis for me, but viewing the well-written manner you dealt with the issue took me to weep with delight. I’m just thankful for your information and trust you comprehend what an amazing job that you are undertaking instructing people by way of a web site. Probably you haven’t come across all of us.

 • A lot of thanks for all of the effort on this blog. My mom really likes getting into research and it’s obvious why. We hear all concerning the compelling form you produce very helpful tactics by means of the web site and as well strongly encourage contribution from people about this concept so our own child has been starting to learn a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. You are carrying out a great job.

 • This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • Hi there superb website! Does running a blog like this require a lot of work? I’ve virtually no knowledge of coding however I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any suggestions or techniques for new blog owners please share. I understand this is off subject however I simply wanted to ask. Thanks!

 • Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 • First off I would like to say awesome blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your head prior to writing. I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Thanks!

 • When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 • I have to express appreciation to this writer for rescuing me from this issue. After looking throughout the world-wide-web and seeing tricks which were not beneficial, I thought my life was done. Being alive without the presence of solutions to the problems you’ve resolved as a result of your main report is a crucial case, as well as those which could have in a wrong way affected my career if I had not noticed your blog. Your actual capability and kindness in handling a lot of things was important. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a stuff like this. I can also at this time relish my future. Thanks so much for your impressive and sensible guide. I won’t think twice to propose your web blog to any person who wants and needs counselling about this matter.

 • Usually I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great article.

 • I don’t know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems with your site. It appears like some of the text within your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it

 • Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 • Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Bless you

 • I precisely wished to thank you so much yet again. I do not know the things that I might have accomplished without the entire basics documented by you concerning that area. It became an absolute frustrating setting for me, however , noticing a skilled technique you managed that took me to cry with contentment. Extremely happy for your guidance and sincerely hope you are aware of an amazing job you are always accomplishing educating the rest by way of your blog. I am sure you’ve never encountered all of us.

 • I simply wanted to construct a quick remark to be able to appreciate you for all of the pleasant pointers you are writing here. My time consuming internet look up has now been paid with reasonable content to exchange with my friends. I would assert that most of us visitors actually are definitely lucky to exist in a superb network with so many awesome professionals with beneficial guidelines. I feel very happy to have used your web page and look forward to tons of more thrilling times reading here. Thank you again for all the details.

 • Thank you for all your labor on this blog. Ellie take interest in setting aside time for research and it’s obvious why. I hear all of the lively method you offer important guidance via the blog and invigorate participation from other ones about this issue and our daughter has always been starting to learn so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are always carrying out a stunning job.

 • I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 • I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 • I’m just writing to let you understand of the outstanding encounter our child undergone reading yuor web blog. She discovered such a lot of issues, not to mention what it’s like to possess an incredible coaching nature to let other people quite simply have an understanding of a variety of specialized issues. You truly surpassed people’s desires. I appreciate you for supplying such practical, dependable, revealing and in addition unique tips on your topic to Janet.

 • I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite sure I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 • My wife and i have been so glad that Louis could complete his investigation using the ideas he came across from your own weblog. It is now and again perplexing to simply happen to be giving for free thoughts others might have been making money from. So we do understand we have the website owner to appreciate for that. Those illustrations you’ve made, the simple blog menu, the friendships your site give support to instill – it’s got most terrific, and it’s letting our son in addition to us understand the theme is exciting, which is certainly tremendously indispensable. Many thanks for all the pieces!

 • I cling on to listening to the reports talk about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i get some?

 • I wanted to create you a very small word just to give thanks over again over the striking secrets you have documented on this site. It is quite particularly generous with you in giving easily what a number of people would have offered as an e-book to get some bucks for their own end, primarily considering the fact that you might well have tried it in case you decided. The tips likewise acted to be the good way to fully grasp that someone else have the same zeal like my personal own to grasp somewhat more with regard to this problem. Certainly there are numerous more pleasurable opportunities in the future for individuals who read through your blog post.

 • My wife and i ended up being so relieved that Ervin could finish up his researching through the precious recommendations he grabbed out of your web pages. It is now and again perplexing just to possibly be giving freely procedures which usually some other people could have been making money from. So we do know we have got the website owner to be grateful to for this. The specific explanations you made, the straightforward blog navigation, the friendships you will help to foster – it’s all fantastic, and it is assisting our son and the family recognize that this article is entertaining, and that’s wonderfully vital. Thanks for all!

 • I would like to get across my gratitude for your kind-heartedness in support of those people that actually need help on this one idea. Your special commitment to getting the solution all over has been extremely significant and has in every case allowed those like me to arrive at their goals. Your entire warm and friendly hints and tips signifies this much a person like me and substantially more to my office colleagues. Thanks a lot; from each one of us.

 • Thank you so much for giving everyone an exceptionally special possiblity to check tips from this blog. It is often so beneficial and full of fun for me and my office fellow workers to search your website the equivalent of three times in one week to learn the latest tips you have got. Of course, I’m so at all times satisfied with the unique techniques you serve. Selected 4 tips on this page are unequivocally the most beneficial we have all ever had.

 • Hello, Neat post. There is a problem along with your website in internet explorer, could check this… IE nonetheless is the market leader and a huge component of people will miss your wonderful writing due to this problem.

 • I will right away grasp your rss feed as I can’t find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please permit me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 • I simply wished to appreciate you yet again. I do not know the things I might have carried out in the absence of these thoughts provided by you directly on this situation. Certainly was a very fearsome difficulty in my opinion, but finding out a specialized tactic you resolved that made me to weep for delight. I am happier for the guidance and thus expect you recognize what a great job you were getting into educating many people with the aid of your webblog. Probably you haven’t got to know all of us.

 • I wanted to create you this very small remark to thank you once again with your breathtaking knowledge you’ve documented above. It was extremely generous of people like you to deliver unhampered exactly what a number of people would have sold as an e book to help with making some dough for their own end, mostly since you could have done it in the event you desired. The inspiring ideas as well served to become great way to comprehend other people online have the identical desire similar to my very own to learn a lot more with reference to this problem. I am sure there are several more pleasant occasions in the future for folks who browse through your website.

 • I just wanted to compose a simple comment so as to say thanks to you for those amazing tricks you are giving at this site. My extensive internet research has at the end been honored with good content to share with my family members. I would assert that we visitors are very endowed to exist in a magnificent site with many outstanding people with very helpful solutions. I feel rather happy to have seen your entire webpage and look forward to tons of more thrilling moments reading here. Thank you once more for everything.

 • Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great web-site.

 • I simply wished to thank you so much again. I’m not certain the things that I might have made to happen in the absence of the type of basics revealed by you concerning that area. Certainly was a depressing situation for me personally, however , understanding this well-written avenue you processed the issue took me to weep with joy. Now i am grateful for the information and thus believe you know what an amazing job your are getting into training some other people using a site. I know that you haven’t come across any of us.

 • My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 • Thanks so much for giving everyone a very splendid chance to read from this site. It’s always very pleasurable and also stuffed with a lot of fun for me personally and my office co-workers to visit your blog a minimum of three times a week to see the latest things you have got. Of course, I’m just actually pleased with all the special inspiring ideas you give. Selected 4 tips in this article are without a doubt the most impressive we have ever had.

 • I’m just commenting to let you know what a notable experience my wife’s child enjoyed studying your site. She came to understand too many pieces, including what it is like to have a wonderful giving mood to get the mediocre ones really easily completely grasp a number of extremely tough things. You actually exceeded people’s expected results. Thank you for distributing such warm and friendly, trustworthy, edifying and as well as easy tips about the topic to Jane.

 • My spouse and i have been really comfortable that Jordan managed to deal with his preliminary research because of the precious recommendations he made from your very own blog. It is now and again perplexing to just possibly be freely giving key points that some others may have been trying to sell. We really recognize we have got the blog owner to appreciate for this. Those illustrations you’ve made, the easy blog navigation, the relationships your site aid to engender – it’s many superb, and it is facilitating our son and us reason why the theme is fun, and that’s unbelievably important. Thank you for all!

 • It’s in reality a great and useful piece of info. I am satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 • I simply wanted to make a message in order to appreciate you for some of the fantastic solutions you are sharing on this website. My long internet search has finally been recognized with incredibly good details to exchange with my contacts. I ‚d express that most of us website visitors actually are unequivocally lucky to exist in a wonderful site with many lovely professionals with beneficial tactics. I feel rather privileged to have seen the site and look forward to tons of more brilliant minutes reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

 • Hi, Neat post. There’s a problem together with your website in web explorer, could test this… IE still is the market chief and a big component to other people will miss your fantastic writing due to this problem.

 • When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 • I’ve been browsing online more than 3 hours today, but I never discovered any interesting article like yours. It’s lovely value sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you probably did, the internet will probably be much more useful than ever before. „Nothing will come of nothing.” by William Shakespeare.

 • I was curious if you ever considered changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • Thank you, I’ve just been looking for info approximately this topic for a while and yours is the best I’ve discovered till now. However, what in regards to the conclusion? Are you sure about the supply?

 • Thanks for sharing excellent informations. Your site is very cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What an ideal web site.

 • I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 • I together with my friends ended up viewing the excellent helpful tips found on your web site and all of a sudden developed a horrible suspicion I had not thanked the web site owner for those strategies. All of the ladies came for this reason passionate to see them and have absolutely been making the most of these things. Many thanks for genuinely indeed accommodating and then for making a decision on certain notable guides millions of individuals are really wanting to understand about. My honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

 • I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 • My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • You really make it appear so easy together with your presentation however I in finding this topic to be really one thing that I think I might never understand. It seems too complex and extremely large for me. I’m taking a look forward for your subsequent submit, I will try to get the hold of it!

 • I just wanted to construct a small comment in order to say thanks to you for all the great ideas you are writing at this site. My time intensive internet research has at the end of the day been paid with extremely good strategies to write about with my family. I would point out that most of us readers actually are really blessed to exist in a great community with very many lovely people with insightful tips and hints. I feel rather happy to have encountered your web pages and look forward to plenty of more fabulous times reading here. Thank you once more for a lot of things.

 • You really make it seem so easy along with your presentation however I to find this topic to be really something which I feel I might by no means understand. It sort of feels too complex and very vast for me. I am having a look forward in your next put up, I¡¦ll attempt to get the hold of it!

 • MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 • I truly wanted to write down a simple word to say thanks to you for these pleasant hints you are writing here. My prolonged internet search has finally been paid with reasonable details to talk about with my good friends. I would state that that many of us website visitors actually are unequivocally endowed to live in a fantastic network with very many perfect individuals with useful techniques. I feel pretty grateful to have encountered your webpages and look forward to really more exciting minutes reading here. Thanks once again for a lot of things.

 • Thank you, I have recently been searching for info about this topic for a long time and yours is the best I have found out till now. However, what in regards to the conclusion? Are you certain in regards to the supply?

 • My spouse and i have been now happy that Jordan could carry out his research by way of the precious recommendations he was given out of your web pages. It is now and again perplexing just to choose to be giving away things people today have been selling. We really see we have got the blog owner to appreciate for this. All the illustrations you’ve made, the simple site navigation, the friendships you can help create – it’s all extraordinary, and it is facilitating our son and the family know that this idea is fun, which is certainly especially important. Thanks for everything!

 • I wanted to post you this very small word to finally say thank you yet again over the pleasant views you have shown on this site. It has been tremendously open-handed with people like you in giving unreservedly precisely what a number of people could have distributed for an ebook to end up making some money for themselves, chiefly now that you might well have tried it if you desired. These secrets likewise acted to become a good way to be aware that other people have the identical zeal just as my very own to learn very much more related to this matter. Certainly there are millions of more enjoyable opportunities in the future for folks who view your blog post.

 • I’m just commenting to let you understand of the perfect encounter our daughter went through using your web page. She picked up lots of issues, not to mention how it is like to possess a very effective coaching spirit to have folks very easily gain knowledge of certain specialized subject areas. You actually surpassed her desires. Thank you for supplying the productive, trustworthy, informative and also fun thoughts on this topic to Kate.

 • Generally I do not learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great article.

 • I have to express thanks to the writer for rescuing me from this type of challenge. Right after searching through the world-wide-web and getting thoughts that were not productive, I believed my entire life was gone. Existing without the approaches to the problems you have solved all through your main short article is a crucial case, and ones which could have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t come across your web page. Your primary talents and kindness in playing with all the details was useful. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t discovered such a thing like this. I’m able to at this point look forward to my future. Thanks a lot very much for the high quality and sensible help. I will not hesitate to propose your blog to any person who requires support on this subject matter.

 • I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A couple of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any advice to help fix this problem?

 • hello there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 • Varick Street Litho , VSL Print is one of the top printing company in NYC to provide the best Digital Printing, Offset Printing and Large Format Printing in New York. Their printing services in NYC adopts state of the art digital printing services and offset digital printing for products postcards, business cards, catalogs, brochures, stickers, flyers, large format posters, banners and more for business in NYC. For more information on their digital printing nyc, visit http://www.vslprint.com/ or http://www.vslprint.com/printing at 121 Varick St, New York, NY 10013, US. Or contact +1 646 843 0800

 • Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 • Please let me know if you’re looking for a writer for your site. You have some really good articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Thank you!

 • Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 • Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 • Thank you so much for giving everyone an exceptionally brilliant chance to read critical reviews from this blog. It can be so cool and stuffed with a good time for me and my office fellow workers to search your site particularly thrice per week to learn the new tips you have got. And of course, I’m also usually impressed with all the breathtaking tactics you serve. Selected two facts on this page are surely the finest we have ever had.

 • I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. many thanks

 • Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to exchange techniques with others, please shoot me an email if interested.

 • Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 • Hi there I am so grateful I found your webpage, I really found you by error, while I was searching on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great job.

 • Co do jajek mam tak samo:) Musi być ścięte, sadzone smażę z 2 stron. I też nie lubię klaunów (już sama nazwa okropna i jak to się pisze!). Pozdrawiam

 • „BvS Świt Sprawiedliwości” był świetny (więc jest nas dwie)! A Affleck, choć nie przepadam za nim, jest jednym z najlepszych batmanów!!! Poza tym też mnie wkurza to co wypada i lubię ambitne książki, choć bzdety też czytuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *